ENDA-5000 series
Stack Gas Analysis System
Continuous simultaneous and high-precision measurement of NOx, SO2, CO, CO2, O2, CH4 and N2O
Division: Combustion
Manufacturing Company: HORIBA, Ltd.
    1. No need for optical adjustments
    2. A stable zero point
    3. Continuous cleaning keeps the cell clean
  • Compact : Body yields wider maintenance area
  • Easy to use : Features an intuitive touch panel
  • Complies to world environmental regulations by local engineering
* Please consult HORIBA for further details.
<Other Features>
  • Continuous simultaneous measurement of up to 5 components with one system
  • Correction for interference
  • Better alerts and extra alerts
  • Dramatically reduced correction time for SO2
CH4 and N2O measurement are also available. Please contact us for more information.
Related Industries
â–¶ Thermal Power Generation
â–¶ Waste to Energy Power Generation
â–¶ Biomass Power Generation
â–¶ Iron and Steel Production
â–¶ Oil Refinery
â–¶ Petrochemical Industry
Related Applications
â–¶ Monitoring of SOâ‚‚ for Flue Gas Desulfurization
Model
ENDA-5000
Component*1
NOx
SO2
CO
CO2
O2*2
Measurement methods
NDIR
NDIR
Magneto-pneumatic detection
Range*3
Standard
200~5000 ppm
200~5000 ppm
200~5000 ppm
5~25 vol%
10~25 vol%
Option
100 ppm~
50 ppm~
100 ppm~
Range Ratio
Within a factor of 10
Within a factor of 10
Within a factor of 5
Within a factor of 2.5
Repeatability
Linearity (indicator error)
±1.0% of full scale
Zero drift
±1.0% of full scale/week (assuming surrounding temperature is maintained within 5 °C)
(with optional range, or O2 measurement, ±2.0% of full scale/week)
Span drift
±2.0% of full scale/week (assuming surrounding temperature is maintained within 5°)
Response time (Td+T90)*4
< 50 s from the analyzer inlet
Overall interference from co-existing gases
±2.0% of full scale (within standard range, with standard gas formation)
Display
Touch panel LCD (backlight) (four usable lines)
Environment
Condition
Temperature
-5 to 40 °C (away from direct sunlight and radiation heat )*5
Humidity
85% or less (no condensation)
Vibration
100 Hz, 0.3 m/s2or less
Dust
Standard environment or better
Measuring Gas Condition
Temperature
250 °C or lower
Dust
0.1 g/Nm3 or less
Standard gas composition*6
NO: 500 ppm or less; NO2: 15 ppm or less; SO2: 1000 ppm or less; SO3: 50 ppm or less;
CO: 200 ppm or less; CO2: 15% volume or less; H2O: 20% volume or less
Sampling method
Dry sampling using an electric cooler
Sample gas flow
2.5 L/min~3.0 L/min
Sample inlet tube
Teflon tubing (Ø8/Ø6 mm)
Sample gas pressure
±4.9 kPa (three points selected)
(with no sample gas back pressure)
(1) -1.96 to 4.9 kPa
(2) ±3.43 kPa
(3) -4.9 to 1.96 kPa
Pressure control
Pressure control uses a regulator and pump; Reduced pressure sampling; Control pressure: -4.9 kPa
Output
DC 4 to 20 mA (absolute output) (DC 0 to 16 mA/DC 0 to 1 V/DC 1 to 5V optional) Max. 12 output systems
External output
Analysis alerts, analysis warnings, range display, corrections, conservation, purging (option)
Contact capacity: DC 30 V 1 A, AC 250 V 1 A resistance load
Correction method
Calibration gas
Zero gas
O2 carrier gas
Ambient air
Span gas
Probe collection point filter
Flange: JIS 10K, 40 AFF; Sample probe tube length: 1000 mm; Material: SUS-316 stainless steel;
Power supply
AC 100 V ±15 V(85 V~115 V), AC 230V Â±15 %
Power frequency
50/60 Hz (switchable)
Power consumption
About 800 VA (heated piping 30m: +1100 VA; heater in tray: +300 VA)
Exterior dimensions/Mass
600 (W) x 1770 (H) x 300 (D) mm, Approx. 200kg
Materials in contract with sample gas
SUS-316 stainless steel, SUS-304 stainless steel, Teflon, polypropylene, polyethylene,
flourorubber, PVC, PVDF, and glass
Enclosure
Independent outdoor installation
Plate thickness: Main unit, doors, top plate, steel plate: 2.3 mm; Channel base: 3.2 mm; Doors: front opening; Interface: right front
Color/Finish
Semi-gloss Munsell 5Y7/1 on all inner and outer surfaces
*1: CH4 and N2O measurement are also available. Please contact us for more information.
*2: No carrier gas cylinder is required.
*3: Up to two ranges are supported for each component.
*4: If response time from sample intake at the stack is required, please feel free to consult us.
*5: Support is available for -15 to 40 °C (cold-climate version) and 5 to 50 °C.